EATON XTAE072D00T5G100 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8MWB
EATON XTAE072D00T5G100 Electronic Motor Starter, 72 A, 24 V 50/60 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 20-100 A Gf Xtoe
Item: BH8MWBModel: XTAE072D00T5G100
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 72A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Length 10"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae072d00t5g100.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 7"