EATON XTAE065DS1A5G045 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8MUM
EATON XTAE065DS1A5G045 Electronic Motor Starter, 65 A, Side-Mounted, 110-120 V, 50/60 Hz, 1No-1Nc, 9-45 A Gf Xtoe
Item: BH8MUMModel: XTAE065DS1A5G045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 6.3"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 9-45A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae065ds1a5g045.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.35"