EATON XTAE065D00U024 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8MRN
EATON XTAE065D00U024 Electronic Motor Starter, 65 A, 24 V 50 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 16-24 A
Item: BH8MRNModel: XTAE065D00U024
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)