EATON XTAE050D11A016 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 110/120 VAC | BH8MGV
EATON XTAE050D11A016 Electronic Motor Starter, 50 A, Top-Mounted, 110-120 V, 50/60 Hz, 1No-1Nc, 55 mm, 12-16 A
Item: BH8MGVModel: XTAE050D11A016
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)