EATON XTAE040D00U3E032 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8LWM
EATON XTAE040D00U3E032 Electronic Motor Starter, 40 A, 24 V 50 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 6.4-32 A C396
Item: BH8LWMModel: XTAE040D00U3E032
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 9 3/4"
Length 7 1/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 6.4-32A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtae040d00u3e032.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.938"