EATON XTAE032C10TD5E1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 208 VAC | BH8LKY
EATON XTAE032C10TD5E1P6 Electronic Motor Starter, 32 A, 24-27 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.33-1.65 A Xtoe
Item: BH8LKYModel: XTAE032C10TD5E1P6
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 6.3"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.33-1.65A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae032c10td5e1p6.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.35"