EATON XTAE032C01UP60 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8KTF
EATON XTAE032C01UP60 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 32 A, 24 V 50 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.4-0.6 A
Item: BH8KTFModel: XTAE032C01UP60
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.4-0.6A
Product Datasheet eaton-xtae032c01up60.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.15"