EATON XTAE032C01U3E005 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8KTA
EATON XTAE032C01U3E005 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 32 A, 24 V 50 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 1-5 A C396
Item: BH8KTAModel: XTAE032C01U3E005
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)