EATON XTAE032C01TD1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VDC | BH8KQR
EATON XTAE032C01TD1P6 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 32 A, 24-27 Vdc, 1Nc, C Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8KQRModel: XTAE032C01TD1P6
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-1.6A
Product Datasheet eaton-xtae032c01td1p6.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.15"