EATON XTAE032C01A5G020 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8KBP
EATON XTAE032C01A5G020 Electronic Motor Starter, 32 A, 110-120 V, 50/60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 4-20 A Gf Xtoe
Item: BH8KBPModel: XTAE032C01A5G020
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 6.3"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 4-20A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae032c01a5g020.pdf
Width 4.35"