EATON XTAE025C10WDP24 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VDC | BH8JZU
EATON XTAE025C10WDP24 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 48-60 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
Item: BH8JZUModel: XTAE025C10WDP24
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 48-60V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.16-0.24A
Product Datasheet eaton-xtae025c10wdp24.pdf
Width 4.15"