EATON XTAE025C10RD1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 12 VDC | BH8JUV
EATON XTAE025C10RD1P6 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 12 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8JUVModel: XTAE025C10RD1P6
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-1.6A
Product Datasheet eaton-xtae025c10rd1p6.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.15"