EATON XTAE025C10A5G020 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8JGR
EATON XTAE025C10A5G020 Electronic Motor Starter, 25 A, 110-120 V, 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 4-20 A Gf Xtoe
Item: BH8JGRModel: XTAE025C10A5G020
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 6.3"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 4-20A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae025c10a5g020.pdf
Width 4.35"