EATON XTAE025C01Y1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VAC | BH8JFU
EATON XTAE025C01Y1P6 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 48 V 50 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8JFUModel: XTAE025C01Y1P6
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 48V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-1.6A
Product Datasheet eaton-xtae025c01y1p6.pdf
Width 4.15"