EATON XTAE025C01WDP60 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VDC | BH8JEZ
EATON XTAE025C01WDP60 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 48-60 Vdc, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.4-0.6 A
Item: BH8JEZModel: XTAE025C01WDP60
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 48-60V DC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.4-0.6A
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Width 1.38"