EATON XTAE025C01U3E005 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8JDK
EATON XTAE025C01U3E005 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 24 V 50 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 1-5 A C396
Item: BH8JDKModel: XTAE025C01U3E005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)