EATON XTAE025C01TD5E1P6 IEC Starter | BH8JCF
EATON XTAE025C01TD5E1P6 Electronic Motor Starter, 25 A, 24-27 Vdc, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.33-1.65 A Xtoe
Item: BH8JCFModel: XTAE025C01TD5E1P6
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.33-1.65A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"