EATON XTAE025C01DP16 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 550/600 VAC | BH8HTK
EATON XTAE025C01DP16 Electronic Motor Starter, 25 A, 550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.1-0.16 A
Item: BH8HTKModel: XTAE025C01DP16
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 550-600V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.1-0.16A
Product Datasheet eaton-xtae025c01dp16.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"