EATON XTAE018C10YP40 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VAC | BH8HMA
EATON XTAE018C10YP40 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 48 V 50 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.24-0.40 A
Item: BH8HMAModel: XTAE018C10YP40
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 48V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.24-0.4A
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"