EATON XTAE018C10Y3EP05 IEC Starter | BH8HLZ
EATON XTAE018C10Y3EP05 Electronic Motor Starter, 18 A, 48 V 50 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8HLZModel: XTAE018C10Y3EP05
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 48V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)