EATON XTAE018C10WDP16 IEC Starter | BH8HKY
EATON XTAE018C10WDP16 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 48-60 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.1-0.16 A
Item: BH8HKYModel: XTAE018C10WDP16
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 48-60V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Overload Range 0.1-0.16A
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"