EATON XTAE018C10WD2P4 IEC Starter | BH8HKU
EATON XTAE018C10WD2P4 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 48-60 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 1.6-2.4 A
Item: BH8HKUModel: XTAE018C10WD2P4
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 48-60V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1.6-2.4A
Product Datasheet eaton-xtae018c10wd2p4.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"