EATON XTAE018C10W1P6 IEC Starter | BH8HKJ
EATON XTAE018C10W1P6 Electronic Motor Starter, 18 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8HKJModel: XTAE018C10W1P6
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-1.6A
Product Datasheet eaton-xtae018c10w1p6.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"