EATON XTAE018C10RDP24 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 12 VDC | BH8HFT
EATON XTAE018C10RDP24 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 12 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
Item: BH8HFTModel: XTAE018C10RDP24
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.16-0.24A
Product Datasheet eaton-xtae018c10rdp24.pdf
Width 1.38"