EATON XTAE018C10R016 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 12 VAC | BH8HEZ
EATON XTAE018C10R016 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 12 V 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 12-16 A
Item: BH8HEZModel: XTAE018C10R016
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 12-16A
Product Datasheet eaton-xtae018c10r016.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"