EATON XTAE018C10N1P6 IEC Starter | BH8HDJ
EATON XTAE018C10N1P6 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 400 V 50 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8HDJModel: XTAE018C10N1P6
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-1.6A
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"