EATON XTAE018C10FP60 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 230 VAC | BH8HAZ
EATON XTAE018C10FP60 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 230 V 50 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.4-0.6 A
Item: BH8HAZModel: XTAE018C10FP60
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 230V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.4-0.6A
Product Datasheet eaton-xtae018c10fp60.pdf
Width 1.38"