EATON XTAE018C10CP24 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 415/480 VAC | BH8GYU
EATON XTAE018C10CP24 Electronic Motor Starter, 18 A, 415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
Item: BH8GYUModel: XTAE018C10CP24
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 415-480V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.16-0.24A
Product Datasheet eaton-xtae018c10cp24.pdf
Width 1.38"