EATON XTAE018C10C2P4 IEC Starter | BH8GYG
EATON XTAE018C10C2P4 Electronic Motor Starter, 18 A, 415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 1.6-2.4 A
Item: BH8GYGModel: XTAE018C10C2P4
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 415-480V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1.6-2.4A
Product Datasheet eaton-xtae018c10c2p4.pdf
Width 1.38"