EATON XTAE018C10BDP16 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 220 VDC | BH8GXN
EATON XTAE018C10BDP16 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 200-240 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.1-0.16 A
Item: BH8GXNModel: XTAE018C10BDP16
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 200-240V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.1-0.16A
Product Datasheet eaton-xtae018c10bdp16.pdf
Width 1.38"