EATON XTAE018C10AD2P4 IEC Starter | BH8GVM
EATON XTAE018C10AD2P4 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 110-130 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 1.6-2.4 A
Item: BH8GVMModel: XTAE018C10AD2P4
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 110-130V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1.6-2.4A
Product Datasheet eaton-xtae018c10ad2p4.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"