EATON XTAE018C01W3EP05 IEC Starter | BH8GRN
EATON XTAE018C01W3EP05 Electronic Motor Starter, 18 A, 42-48 V, 50/60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8GRNModel: XTAE018C01W3EP05
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)