EATON XTAE018C01U2P4 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8GQY
EATON XTAE018C01U2P4 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 24 V 50 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 1.6-2.4 A
Item: BH8GQYModel: XTAE018C01U2P4
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1.6-2.4A
Product Datasheet eaton-xtae018c01u2p4.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"