EATON XTAE018C01TDP16 IEC Starter | BH8GPX
EATON XTAE018C01TDP16 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 24-27 Vdc, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.1-0.16 A
Item: BH8GPXModel: XTAE018C01TDP16
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.1-0.16A
Product Datasheet eaton-xtae018c01tdp16.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"