EATON XTAE018C01TD010 IEC Starter | BH8GPH
EATON XTAE018C01TD010 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 24-27 Vdc, 1Nc, C Frame, 45 mm, 6-10 A
Item: BH8GPHModel: XTAE018C01TD010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 6-10A
Product Datasheet eaton-xtae018c01td010.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"