EATON XTAE018C01HP24 IEC Starter | BH8GJM
EATON XTAE018C01HP24 Electronic Motor Starter, 18 A, 240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
Item: BH8GJMModel: XTAE018C01HP24
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.16-0.24A
Product Datasheet eaton-xtae018c01hp24.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"