EATON XTAE018C01D010 IEC Starter | BH8GEZ
EATON XTAE018C01D010 Electronic Motor Starter, 18 A, 550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 6-10 A
Item: BH8GEZModel: XTAE018C01D010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 550-600V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 6-10A
Product Datasheet eaton-xtae018c01d010.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"