EATON XTAE015B10WD010 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VDC | BH8FYW
EATON XTAE015B10WD010 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 48 Vdc, 1No, B Frame, 45 mm, 6-10 A
Item: BH8FYWModel: XTAE015B10WD010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 48V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)