EATON XTAE015B10R3E005 IEC Starter | BH8FUT
EATON XTAE015B10R3E005 Electronic Motor Starter, 15 A, 12 V 50/60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 1-5 A C396
Item: BH8FUTModel: XTAE015B10R3E005
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)