EATON XTAE015B01R001 IEC Starter | BH8FAK
EATON XTAE015B01R001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 12 V 50/60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8FAKModel: XTAE015B01R001
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)