EATON XTAE015B01L1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 380/440 VAC | BH8EYK
EATON XTAE015B01L1P6 Electronic Motor Starter, 15 A, 380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8EYKModel: XTAE015B01L1P6
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 380-440V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)