EATON XTAE015B01H3E032 IEC Starter | BH8EXW
EATON XTAE015B01H3E032 Electronic Motor Starter, 15 A, 240-277 V, 50/60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 6.4-32 A C396
Item: BH8EXWModel: XTAE015B01H3E032
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)