EATON XTAE015B01DP16 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 550/600 VAC | BH8EVM
EATON XTAE015B01DP16 Electronic Motor Starter, 15 A, 550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.1-0.16 A
Item: BH8EVMModel: XTAE015B01DP16
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 550-600V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)