EATON XTAE015B01B5E1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 208 VAC | BH8ERW
EATON XTAE015B01B5E1P6 Electronic Motor Starter, 15 A, 208 V 60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.33-1.65 A Xtoe
Item: BH8ERWModel: XTAE015B01B5E1P6
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 208V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)