EATON XTAE015B01AD1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 120 VDC | BH8EQP
EATON XTAE015B01AD1P6 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 120 Vdc, 1Nc, B Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8EQPModel: XTAE015B01AD1P6
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 120V DC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)