EATON XTAE012B10RD001 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 12 VDC | BH8EHT
EATON XTAE012B10RD001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 12 Vdc, 1No, B Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8EHTModel: XTAE012B10RD001
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)