EATON XTAE012B10P001 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 380 VAC | BH8EGD
EATON XTAE012B10P001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 380 V 60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8EGDModel: XTAE012B10P001
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 380V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)