EATON XTAE012B10B5E1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 208 VAC | BH8DYX
EATON XTAE012B10B5E1P6 Electronic Motor Starter, 12 A, 208 V 60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 0.33-1.65 A Xtoe
Item: BH8DYXModel: XTAE012B10B5E1P6
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 208V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.33-1.65A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae012b10b5e1p6.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1"