EATON XTAE012B01L3EP05 IEC Starter | BH8DMT
EATON XTAE012B01L3EP05 Electronic Motor Starter, 12 A, 380-440 V, 50/60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8DMTModel: XTAE012B01L3EP05
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 380-440V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)