EATON XTAE012B01AD3EP05 IEC Starter | BH8DEQ
EATON XTAE012B01AD3EP05 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 120 Vdc, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8DEQModel: XTAE012B01AD3EP05
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 120V DC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)